Obnova dreva v exteriéri
Jar sa nám pomaly prebúdza a s ňou prichádza obdobie, v ktorom trávime viac času v záhrade alebo na balkóne.
Ak sme záhradný nábytok nezazimovali, tak bol vystavený vlhkosti a mrazu. Preto ho musíme správne ošetriť.
Ako prvé skontrolujeme konštrukciu dreva, mechanicky odstránime nečistoty ako listy, plesne či huby. Ak je rozsah poškodenia dreva väčší, bude treba drevené diely vymeniť.
Menšie opravy budú jednoduchšie.
Základom je obnovovací náter, ktorý chráni drevo pred škodcami a hubami.
V ďalšej fáze použijeme lazúru na drevo. Je na Vás, či sa rozhodnete pre vodouriediteľnú (Fortekryl, Dixol) alebo pre rozpúšťadlovú (Tixodekor, Chemolux, Belinka).
Prvú vrstvu by mala tvoriť TENKOVRSTVÁ LAZÚRA. Tá sa vsiakne do dreva, pričom zachová jeho charakter a prirodzenú kresbu. Vďaka svojmu zloženiu má schopnosť odpudzovať vodu a chráni aj pred UV žiarením.
Výhodou takejto lazúry je rýchle zasychanie a jednoduchá aplikácia (štetec, valček). Zvykne sa nanášať v 2 vrstvách.
HRUBOVRSTVÁ LAZÚRA, na rozdiel od tej tenkovrstvej, nepreniká tak hlboko do dreva a na povrchu vytvára tenký film. Pri ďalšom obnovovaní ju treba prebrúsiť, až potom nanášať nový náter. Jej životnosť je cca 5 rokov.
Ďalšou alternatívou je možnosť čím ošetriť drevo je OLEJ. Tie sa vďaka svojim vlastnostiam odporúčajú najmä na pochôdzne plochy a terasy, resp. tie povrchy dreva, ktoré sa môžu poškodiť odratím.
Drevo by malo byť pred ošetrením hladké, opracované, oprášené a najmä suché. Olej môžete nanášať handrou (nesmie púšťať vlákna), ale aj štetcom alebo striekaním. Olej necháme poriadne vsiaknuť (cca 20 min.). To, čo ostane na povrchu, treba odstrániť nenasiakavou handrou alebo nasiakavým papierom.
Takto ošetrené drevo si zachováva svoje prirodzené vlastnosti, jeho povrch nie je uzavretý a môže dýchať. Olej ho však chráni pre UV žiarením aj pred vlhkosťou.